STOP PRESS: ‘FIVE-STAR’ MILBROOK NELENYA WINS LIMOUSIN CHAMPIONSHIP AT RUAS BALMORAL SHOW  

0
842

 

  • Milbrook Nelenya wins Reserve Supreme Individual Interbreed
  • Sparkling Limousins win Junior, Pairs, Exhibitor Bred Pairs, Group of Three, Group of Five, and Performance Recorded Interbreed titles
  • Limousin sired animal wins the Commercial Championship

 The 2019 summer show “major” season kicked off in spectacular Limousin style at the 151st RUAS Balmoral Show on Wednesday 15 May 2019.

Day one of the show saw the Limousin judging in front of the well-known Dougie McBeath of the Majestic and Springsett herds, Bannockburn, Stirling.  From amidst some 75 entries and intense competition on a warm and sunny day Milbrook Nelenya, a January 2018 born female by Wilodge Vantastic, from William Smith, Oldcastle, Co Meath came through the field after winning the second class of the day.  She followed up her Champion Junior Heifer and Female Champion wins, both times ahead of the January 2018 Trueman Jagger daughter Strathearnred Oopsadaisy, to take the Overall Limousin Championship.  In a remarkable statistic this was the fifth time William Smith has lifted the Supreme title and from five times showing at the event.

Milbrook Nelenya

More titles were picked up by Nelenya on Friday when she won the Junior Interbreed Championship ahead of a commercial Limousin Peppa.  This January 2018 born bull by Craigatoke Jack was from Blackwater Limousins, Benburb, Co Tyrone.  Nelenya also won Reserve Champion of Champions on Friday when she was judged by Daniel Wylie.

Standing as the Reserve Overall Champion Limousin was Drumhilla Oscar from JCB Commercials, Newtownards, Co Down.  This February 2018 born bull by Ampertaine Lance and out of the dam Haltcliffe Jolly had come through the field to take Champion Junior Bull and Male Champion titles, both times ahead of the April 2018 Ballyrickard Okiedokie from Ian Davidson, Larne, Co Antrim.

Drumhilla Oscar

Wednesday also saw the Pairs title go to Jalex Ohyeah, a February 2018 born bull and Jalex Oscar, a May 2018 born bull, both by Bassingfield Hobama and from James Alexander, Randalstown, Co Antrim.

The Group of Three and Herbert Lusby Memorial Perpetual Challenge Cup was won by Deerpark Nearperfect, a June 2017 Wilodge Cerebus daughter, Deerpark Niceone, an August 2017 Lodge Hamlet daughter and Deerpark Olivia, a May 2018 Ronick Hawk daughter, from brothers Connor & Ryan Mulholland, Aghalee, Co Antrim.

Deerpark Niceone, Olivia & Nearperfect

Over the following three days and going head to head with the best in show from native and other continental breeds, numerous interbreed titles came the Limousin way. The Beef Interbreed Performance Championship on Thursday was won by Ballyrobin Opium, a June 2018 Wilodge Vantastic daughter home bred by Joan Gilliland, Antrim, Co Antrim.  Reserve Champion was Spage Nora, an   August 2017 born female by Millgate Judge and home bred by Liam & Paul Campbell, Carnlough, Co Antrim.

BallyRobin Opium

The Exhibitor Bred Pairs title also went to Spage Nora, and Spage Nelly, an August 2017 Brutus Hashtag daughter from father & son team Liam & Paul Campbell, Carnlough, Co Antrim.

Continuing their winning form, the Limousins picked up the Beef Interbreed Pairs Championship which was judged on Friday by Shane McKiernan.  This time is was Trueman Natkingcole, a September 2017 born son by Trueman Jagger from James Alexander, Randalstown, Co Antrim and Deerpark Nearperfect from Connor & Ryan Mulholland, Aghalee, Co Antrim, who were in winning form.

Trueman Natkingcole
Deerpark Nearperfect

The Interbreed Pair’s team became an imposing team of three with the addition of Homebyers Neema, a July 2017 Larkhill Julius daughter from Blackwater Limousins.  Parading into the ring, they were able to see off the competition and emerged victorious again.

On the final day of judging and under the watchful eye of Richard Bartle, Absolute Herd, Dinmore, Hereford, the Interbreed Team of Five took the honours and were tapped out as Champions. This striking team of five Limousins included the team of three and with two further additions Deerpark Niceone, from Connor & Ryan Mulholland and Strathearn Oopsadaisy from Strathearnred Livestock.

Team of five

Extended report to follow:

 

BALMORAL SHOW RESULTS 2019

WEDNESDAY 15 MAY JUDGE DOUGIE MCBEATH

 

CLASS 616 HEIFER BORN ON OR AFTER 1 APRIL 2018

1ST          165         DERRIAGHY ONCLUSIVE                D G GREEN & SONS

2ND         168         DEERPARK OLIVIA                            C & R MULHOLLAND

3RD          175        CLYDEVALLEY OSAKA                      ROBERT CLYDE

4TH          173         BALLYROBIN OPIUM                       JOAN GILLILAND

5TH          164         BALLYCAIRN OMEGA                      S MCGOOKIN & SONS

6TH          179         TULLYGLUSH OPHELIA                    P MCDONALD

 

CLASS 617 HEIFER BORN ON OR BETWEEN 1 JAN AND 1 MARCH 2018

1ST          183        MILBROOK NELENYA                      WILLIAM SMITH

2ND         180         STRATHEARN RED OOPSADAISY STRATHEARN LIVESTOCK

3RD          181         MILLROCK OLIVIA                            GARETH ELLIOTT

4TH          184         SION OLIVE                                         B & G SNODGRASS

5TH          186         BALLYCAIRN OHIO                           S MCGOOKIN & SONS

 

CLASS 618 HEIFER, IN CALF OR MAIDEN, BORN ON OR BETWEEN 1 JULY AND 31 DECEMBER 2017

1ST          193         ARTNAGULLION NANTOUSH       JAMES ALEXANDER

2ND          187         HOMEBYRES NEEMA                      BLACKWATER LIMOUSINS

3RD          189         DEERPARK NICEONE                       C & R MULHOLLAND

4TH          195         FOXHILLFARM NICHOLETTE         DONALD SMYTH

5TH          191         SPAGE NELLY                                      W & P CAMPBELL

 

CLASS 619 HEIFER, IN CALF, BORN BETWEEN 1 OCT 2016 AND 30 JUNE 2017 AND DUE TO CALVE BEFORE ATTAINING THE AGE OF 39 MTHS

1ST          203         DEERPARK NEARPERFECT             C & R MULHOLLAND

2ND          200         DERRIAGHY NOODLES                    D G GREEN & SONS

3RD          199         SPAGE MEG                                        W & P CAMPBELL

4TH          202         BALLYCAIRN NOELLE                       S MCGOOKIN & SONS

5TH          197         NETHERHALL MODEL                      B & G SNODGRASS

 

CLASS 621 COW BORN ON OR BEFORE 31 DEC 2015, IN CALF OR HAVING PRODUCED A CALF DURING THE 12 MTHS PRIOR TO THE OPENING OF THE SHOW

1ST          206         CULNAGECHAN LIBERTY                CRAWFORD BROS

2ND          205         JANIE                                                    LESLIE HOOD

 

CLASS 622 BULL BORN ON OR AFTER 1 APRIL 2018

1ST          210         BALLYRICKARD OKIEDOKIE           IAN DAVIDSON

2ND          214         JALEX OSCAR                                      JAMES ALEXANDER

3RD          213         DRAPERHILL OBRIEN                       RODGERS LIVESTOCK

4TH          215         DRAPERHILL ORLANDO                  RODGERS LIVESTOCL

5TH          223         TULLYGLUSH OSCAR                       P MCDONALD

 

CLASS 623 BULL BORN ON OR BETWEEN 1 JAN AND 31 MARCH 2018

1ST           228        DRUMHILLA OSCAR                          JCB COMMERCIALS

2ND          229         GERRYGULLINANE NOTORIOUS S ALLEN & A SHORTT

3RD          224         MILBROOK NOBEL                           WILLIAM SMITH

4TH          207         JALEX OHYEAH                                   JAMES ALEXANDER

5TH          226         BALLYCAIRN OBJAT                         S MCGOOKIN & SONS

 

 

CLASS 624 BULL BORN ON OR BETWEEN 1 JULY AND 31 DEC 2017

1ST           232         TRUEMAN NATKINGCOLE             JAMES ALEXANDER

2ND          231         LISBRACKEN NEYMAR                    LISBRACKEN LIMOUSINS

 

CLASS 625 BULL BORN ON OR BETWEEN 1 JULY 2015 AND 30 JUNE 2017

1ST           233         HALTCLIFFE NIJINSKY                     CRAWFORD BROS

2ND          234         LARKHILL NIMBUS                           DAVID LESTER

 

CLASS 626 BULL BORN BEFORE 1 JULY 2016

1ST          236         NEWFERRY MUFASA                      RUAIRI O’KANE

 

CLASS 627 GROUP OF THREE & SPECIAL 287 HERBERT LUSBY MEMORIAL PERPETUAL CHALLENGE CUP

1ST C & R MULHOLLAND                2ND JAMES ALEXANDER                  3RD W & P CAMPBELL

4TH CRAWFORD BROS                     5TH S MCGOOKIN & SONS

 

SPECIALS

S276 & S277 & S281        CHAMPION         183        MILBROOK NELENYA                      WILLIAM SMITH

RES CHAMPION         228        DRUNHILLA OSCAR                          JCB COMMERCIALS

 

S278 & S279       CHAMPION         183        MILBROOK NELENYA                      WILLIAM SMITH

RES CHAMPION                180         STRATHEARN RED OOPSADAISY STRATHEARN LIVESTOCK

 

S280 & S282       CHAMPION                         228        DRUNHILLA OSCAR                          JCB COMMERCIALS

RES CHAMPION                210         BALLYRICKARD OKIEDOKIE           IAN DAVIDSON

 

S283 & S285       183        MILBROOK NELENYA                      WILLIAM SMITH

 

S284       WILLIAM SMITH

 

 

S286 PAIRS

1ST          JAMES ALEXANDER (207 & 214)                  2ND         C & R MULHOLLAND (203 & 189)

3RD          W & P CAMPBELL                                             4TH          S MCGOOKIN & SONS

5TH          M & K DIAMOND

 

COMMERCIAL CHAMPION

326         PEPPA                   BLACKWATER LIMOUSINS

 

THURSDAY 16 MAY JUDGE BASIL BOTHWELL

BEEF INTERBREED PERFORMANCE

CLASS 675 BEEF RECORDED HEIFER, CONTINENTAL BREED, BORN ON OR AFTER 1 JULY 2017

1ST          504         BALLYROBIN OPIUM                       JOAN GILLILAND

2ND          501         SPAGE NORA                                     W & P CAMPBELL

3RD          499         SIMMENTAL ANIMAL

4TH          505         POINTHOUSE OPAL                         M & K DIAMOND

5TH          503         DEERPARK OLIVIA                            C & R MULHOLLAND

 

S337 CHAMPION & RESERVE CHAMPION INTER BREED PERFORMANCE HEIFER

CHAMPION        BALLYROBIN OPIUM                       JOAN GILLILAND

RES CHAMPION SPAGE NORA                                     W & P CAMPBELL

 

FRIDAY 17 MAY

JUNIOR INTERBREED CHAMPION JUDGE DANIEL WYLIE

CHAMPION         183         MILBROOK NELENYA      WILLIAM SMITH

RESERVE CHAMPION      326         PEPPA                   BLACKWATER LIMOUSINS

 

INTERBREED CHAMPIONS JUDGE DANIEL WYLIE

RESERVE CHAMPION      183         MILBROOK NELENYA      WILLIAM SMITH

 

S339       BEEF INTERBREED PAIRS CHAMPIONSHIP JUDGE SHANE MCKIERNAN

CHAMPIONS LIMOUSINS 232      TRUEMAN NATKINGCOLE             JAMES ALEXANDER

203         DEERPARK NEARPERFECT             C & R MULHOLLAND

 

SATURDAY 18 MAY JUDGE RICHARD BARTLE

 

CLASS 676 EXHIBITOR BRED PAIRS            1ST LIMOUSINS W & P CAMPBELL

 

S343       BEEF INTERBREED GROUP OF 3

CHAMPIONS LIMOUSINS 232      TRUEMAN NATKINGCOLE             JAMES ALEXANDER

203         DEERPARK NEARPERFECT             C & R MULHOLLAND

                                187         HOMEBYERS NEEMA                      BLACKWATER LIMOUSINS

 

S345       BEEF INTERBREED TEAM OF 5

CHAMPIONS LIMOUSINS

232         TRUEMAN NATKINGCOLE             JAMES ALEXANDER

203         DEERPARK NEARPERFECT             C & R MULHOLLAND

                                187         HOMEBYERS NEEMA                      BLACKWATER LIMOUSINS

180        STRATHEARN RED OOPSADAISY  STRATHERAN LIVESTOCK

189         DEERPARK NICEONE                       C & R MULHOLLAND